Laboratorium Nowego Etosu

www.newethos.org (strona wkrótce)

W Laboratorium Nowego Etosu badamy strategie odwoływania się do etosu, czyli charakteru mówców. Od starożytności strategie te były uznawane za niezwykle skuteczne narzędzie wpływu poprzez komunikację. Nowe technologie pozwalają nam patrzeć na etos z perspektywy, komplementarnej do tradycyjnych podejść i pozwalającej na opracowanie teorii, zasobów językowych i technologii etosu, które są:

  • Empiryczne: Badamy etotyczne interakcje w rzeczywistych debatach, gdziekolwiek one występują, aby zrozumieć, jak ludzie odnoszą się do siebie w naturalnej komunikacji.
  • Skalowalne: Tworzymy wielkoskalowe zbiory danych dla etosu w celu odkrycia regularności w strategiach etotycznych, stosowanych w różnorodnych gatunkach dyskursu i przez różnorodnych mówców.
  • Formalne: Rozwijamy teorie struktur etosu w celu uchwycenia form językowych, których mówcy używają do wspierania, atakowania lub ustanawiania etosu.
  • Posiadające wpływ: Opracowujemy technologie etosu, opierając się na wynikach naszych badań, w celu ułatwienia konstruktywnej, racjonalnej i odpowiedzialnej partycypacji społeczeństwa, firm i państwa w dyskursie społecznym poprzez wgląd w dynamikę etosu.

Członkowie: Katarzyna Budzyńska, Martijn Demollin, Marcin Koszowy

Członkowie stowarzyszeni: Rory Duthie, Chris Reed (Centre for Argument Technology, University of Dundee, UK)