Praktyki studenckie
Akty prawne:
- Regulamin praktyk studenckich Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej wprowadzony uchwałą nr 15/2011 Rady Wydziału Administracji i Nauk Społecznych z dnia 20.06.2011 r. w sprawie wprowadzenia regulaminu praktyk studenckich (PDF).
- Uchwała nr 30/2013 Rady Wydziału Administracji i Nauk Społecznych z dnia 02 lipca 2013 roku zmieniająca uchwałę - Regulamin praktyk zawodowych studentów Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej (PDF).
Aktualne zarządzenie Rektora wraz z Regulaminem praktyk na PW.
Praktyki studenckie na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych są obowiązkowe dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych pierwszego stopnia.
Czas trwania praktyk dla studentów studiów stacjonarnych i niestacjonarnych wynosi, co najmniej 3 tygodnie (15 dni roboczych) z tym, że minimalny wymiar godzinowy obowiązkowych praktyk wynosi min. 75 godzin.
Praktyki mogą być realizowane w dowolnym okresie studiów po zaliczeniu pierwszego roku studiów pierwszego stopnia, z tym, że realizacja praktyk nie może kolidować z innymi obowiązkami studenta.
Praktyki można realizować w kilku podmiotach, przy czym student każdorazowo zobowiązany jest do samodzielnego uzgodnienia miejsca jej odbywania.
Praktyka może być realizowana w jednostkach administracji publicznej, instytucjach społecznych, instytutach naukowych, organizacjach pozarządowych, przedsiębiorstwach lub w innych podmiotach, w których charakter realizowanej praktyki pozwoli uzyskać założone efekty kształcenia.
Na poczet obowiązkowych praktyk studenckich, może zostać uznana wykonywana praca i realizowane przez studenta Wydziału zadania jeżeli:
- student był lub jest zatrudniony w podmiocie lub wielu podmiotach na umowę o pracę, umowę zlecenie, umowę o dzieło, których czas trwania wynosił w sumie minimum 1 miesiąc,
- student lub absolwent innej Uczelni zrealizował już lub jest w trakcie realizacji praktyki studenckiej,
- student prowadzi lub prowadził samodzielnie działalność gospodarczą;
- student uczestniczy lub uczestniczył w stażach i praktykach w podmiotach krajowych lub zagranicznych gwarantujących uzyskanie odpowiednich efektów kształcenia,
- student wykazywał się aktywną działalnością organizacyjną na rzecz Wydziału i Uczelni.
Uwaga: zadania wykonywane w ramach wolontariatu nie mogą zostać uznane na poczet obowiązkowych praktyk studenckich.
Warunkiem uznania pracy jako obowiązkowych praktyk studenckich jest uzyskanie w trakcie jej realizacji odpowiednich efektów kształcenia w tym efektów dot. wiedzy, umiejętności oraz kompetencji społecznych.
O uznaniu innych form pracy, tj. realizacji zadań na poczet obowiązkowych praktyk studenckich decyduje Prodziekan do spraw Studenckich (na pisemny wniosek osoby zainteresowanej, uzupełniony o dokumentację zaświadczającą o wykonywanych zadaniach, uzyskanych umiejętnościach, zajmowanym stanowisku, zakresie obowiązków oraz czasie wykonywanej pracy.
Procedura administracyjna
Przed przystąpieniem do odbywania praktyki zawodowej student jest zobowiązany do zapoznania się z Regulaminem praktyk studenckich (PDF), który wraz z późniejszymi zmianami (PDF) reguluje kwestie odbywania obowiązkowych praktyk studenckich studentów Wydziału Administracji i Nauk Społecznych Politechniki Warszawskiej.
Przed rozpoczęciem praktyki należy uzgodnić z pracodawcą jej organizację i zakres obowiązków, a następnie przynajmniej w dwa tygodnie przed terminem rozpoczęcia praktyki zgłosić się do osoby zajmującej się obsługą administracyjną procesu praktyk, tj. do p. Pauliny Czeredys, pok. 207 (dziekanat Wydziału) lub Prodziekana ds. Studenckich z kompletem wypełnionych dokumentów obejmujących:
- Porozumienie o organizacji obowiązkowych praktyk studenckich – 3 egz. (DOC),
- Skierowanie na praktykę – 1 egz. (DOC),
- Program praktyki do zrealizowania – 1 egz. (PDF).
Po otrzymaniu zgody na odbycie praktyki student powinien przed jej rozpoczęciem dostarczyć do dziekanatu jeden kompletny i podpisany przez Pracodawcę egzemplarz Porozumienia.
Po zakończeniu praktyki student jest zobowiązany dostarczyć:
- Zaświadczenie o odbyciu praktyki (DOC),
- Podpisany przez pracodawcę zrealizowany program praktyki,
- Sprawozdanie z przebiegu praktyk studenckich (DOC).
Uznanie wykonywanej pracy (praktyki, stażu, samodzielnej działalności gospodarczej) za obowiązkową praktykę studencką odbywa się na podstawie § 4 Regulaminu.
Student zatrudniony na podstawie umowy o pracę, umowy cywilno-prawnej lub prowadzący własną działalność gospodarczą związaną z kierunkiem studiów może ubiegać się o zaliczenie wykonywanej pracy jako praktyki, po przedstawieniu zaświadczenia o zatrudnieniu i zakresie świadczonej pracy lub aktualnego zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.
- Podanie o uznanie pracy za obowiązkową praktykę studencką (PDF).
Wpis poświadczający zaliczenie praktyki uzyskuje się od Prodziekana ds. Studenckich pod koniec szóstego semestru w indeksie wypełnionym na stronach o numerach 82 oraz 83.
Pozostałe dokumenty: